DOM KULTURY+    INICJATYWY LOKALNEDo pobrania logo programu tutaj.

Na wszelkich materiałach, ulotkach, zaproszeniach itp. MUSI znaleźć się również zapis: „Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2015.”


Podsumowanie projektu DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE

...i nadszedł czas podsumowań, refleksji i wniosków. W niedzielę 15 listopada zorganizowaliśmy uroczyste podsumowanie projektu. Rozpoczęło je przypomnienie wszystkich dotychczasowych naszych czynności wokół projektu, relacja z przebiegu wybranych inicjatyw, a później nastąiło uroczyste podziękowanie wszyskim animatorom, biroących udział w projekcie, także tym, których pomysły nie znalazły uznania komisji. Podziękowania wręczali Pani Olga Kurowska, Dyrektor DOmu Kultury w Łęczycy i Pan Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca, który podkreślał zaangażowanie mieszkańców w organizację swoich pomysłów. Następnie została otwarta wystawa, prezentująca dorobek projektu - wytwory warsztatowe, zdjęcia z imprez. Zaproszeni goście zostali poczęstowani pysznym tortem i kawa i herbatą.

Na koniec odbył sie koncert "Lekcja z Wojciechem Młynarskim". Jest to ostatnia inicjatywa, wymyślona i przeprowadzona przez panów Marcina Tobera i Krzysztofa Góralczyka. Młodzi artyści zaprezentowali znane i mniej znane pisoenki Młynarskiego z towarzyszeniem zespołu muzycznego. Piosenki przeplatane były fragmentami filmów z epoki. Zdaniem uczestników był to świetny koncert.

Zobaczcie zdjęcia - tutaj.
Warsztaty o Szkocji

12 listopada odbyła sie pierwsza część warsztatów o Szkocji, które zorganizowane zostały w ramach programu "DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE". Program dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
W tej części warsztatów uczestnicy poznawali proste tańce szkockie, mieli okazję obejrzeć autentyczne instrumenty szkockie, a także wspólnie bawić sie przy szkockich rytmach.


Drugiego dnia (13 listopada) Kontynuowaliśmy warsztaty o Szkocji. Tego dnia młodzież i dorośli, uczący się języka angielskiego mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w quizie o Szkocji, uczyli się piosenek po angielsku. W formie zabawowej wszysycy zdobywali wiedzę o Szkocji. Warsztaty prowadził Donnie Nicolson, nauczyciel angielskiego, aktor i muzyk.


Zobaczcie zdjęcia z pierwszej części- tutaj.
Zdjęcia z drugiej części- tutaj.

Dyrektor Domu KUltury w Łęczycy dziękuje Pani Izabeli Malesie i klasie IIId Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy za złożoną inicjatywę. Szczególne podziekowanie kieruje pod adresem Pani Violetty Rubiak za zaangażowanie w organizację warsztatów.
"WITUOZ 2015"

I Regionalny Konkurs Interpretacji Muzycznej został przeprowadzony w dniu 7 listopada 2015 r. w sali widowiskowej Domu Kultury Łęczycy i miał na celu popularyzację gry solowej na różnych instrumentach muzycznych wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwienie młodym muzykom prezentacji swoich osiągnięć artystycznych i porównanie ich z innymi instrumentalistami. W konkursie wzięło udział 18 uczestników podzielonych na 3 kategorie wiekowe.

Jury w składzie:
1. Prof. Ryszard Jan Osmoliński – muzyk, skrzypek, dyrygent, kompozytor
2. Dr Jarosław Domagała – muzyk, pianista, publicysta muzyczny
3. Małgorzata Tejchman-Irlik – muzyk, pedagog
4. Andrzej Leja – dziennikarz, polonista
po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznało następujące nagrody:
KATEGORIA 6-9 LAT
I miejsce Zofia Antosik
II miejsce Oliwia Bukowiecka
III miejsce nie przyznano
Wyróżnienie Milena Zimon
Wyróżnienie Filip Bartczak
Wyróżnienie Paulina Sobczyk

KATEGORIA 10-12 LAT
I miejsce Oliwia Klara Osmolińska
I miejsce Kinga Wiktoria Małecka
II miejsce Anna Najman
III miejsce Bartosz Piotr Szymczak
Wyróżnienie Natalia Lis

KATEGORIA 13-16 LAT
I miejsce Daniel Mikołajewski
II miejsce Sandra Rozalska
III miejsce Aleksandra Grabska
Wyróżnienie Marcin Mikołajczyk

Konkurs uświetnił wirtuozowski koncert muzyczny w wykonaniu Skrzypka, Pana Ryszarda Osmolińskiego oraz pianisty Pana Jarosława DOmagały. Młodzi uczestnicy konkursu mieli znakomity przykład i inspirację do dalszej nauki.

Impreza została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE.

Zobaczcie zdjęcia - tutaj.

Warsztaty o Szkocji

Dom Kultury w Łęczycy i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego zapraszają na warsztaty o Szkocji pt. „Scotland: Ceilidh, Bagpipes and Man in Kilt” oraz warsztaty taneczne „Ceilidth Dancing”,prowadzone w ramach programu DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE.

Warsztaty odbędą się w Domu Kultury w Łęczycy w dniach 12-13.11.2015r.

Zajęcia poprowadzi Donnie Nicolson – nauczyciel angielskiego, muzyk i aktor.

Warsztaty wiedzy o Szkocji odbędą się w Domu Kultury w Łęczycy 12.11.2015 roku w godzinach:
9.00 - 10.00
10:45 – 11:45
12:15 - 13.15

Nauka tańca szkockiego odbędzie się 13.11.2015 w Domu Kultury w Łęczycy w godzinach:
9:00 - 10:15
10:45- 12:00
12:15- 13.30

Zapraszamy do wspólnej zabawy. To niepowtarzalna okazja zdobycia ciekawych informacji na temat tego tajemniczego nieco dla nas kraju i jego kultury.

Warsztaty florystyczne

Po raz drugi we wtorek 3 listopada 2015 odbyły się warsztaty florystyczne. Wzięło w nim udział 11n uczestników. Przy pomocy prowadzącej, Pani Any Najmoła, obecni na warsztatac poznawali wyższy stopień wtajemiczenia trudnej sztuki układania kwiatów. Warsztaty odbyły się w ramach programu DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE.


Zobaczcie zdjęcia - tutaj.

Lekcja z Wojciechem Młynarskim
Zapraszamy na drugie warsztaty florystyczneWarsztaty tworzenia biżuterii metodą sutasz

W ramach programu DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury odbyły się w naszej placówce dwa spotkania warsztatowe, których uczestnicy poznawali i doskonalili sposoby tworzenia biżuterii metodą sutasz. Jest to bardzo efektowna, ale i pracochłonna "zabawa". Pierwsze spotkanie miało charakter wprowadzające, a drugie doskonaliło umiejetności uczestników. W warsztatach wzięło udział 16 uczestniczek, a prowadziła je Pani Agata Stasiak.
Efektem tych spotkań będzie wystawa prac uczestniczek, którą już wkrótce będziemy mogli podziwiać w salach Domu Kultury w Łęczycy.

Zobaczcie zdjęcia - tutaj.Regionalny Konkurs Interpretacji Muzycznej "Wirtuoz 2015"

Już wkrótce odbędzie się kolejna inicjatywa - organizowana w ramach programu "DK+". Będzie to regionalny Konkurs Interpretacji Muzycznej "Wirtuoz 2015". Szczegóły na plakacie poniżej. zapraszamy do udziału!
Warsztaty sutasz

Odbyły się dwa spotkania warsztatowe tworzenia biżuterii metodą sutasz. Przeprowadzono je 10 i 18 października w salach naszej placówki. Warsztaty prowadziła Pani Agata Stasiak. Wkrótce więcej informacji i fotorelacja.Piknik integracyjny


W ramach programu DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE zrealizowano kolejny projekt. Na Zamku Królewskim w Łęczycy odbył sie Piknik Integracyjny "Zrozumieć autyzm i inne formy niepełnosprawności". Celem inicjatywy było zwórcenie uwagi na problem dzieci autystycznych w środowisku oraz integracja z dziecmi łęczyckich szkół. Pomysłodawcą imprezy była Pani Katarzyna Andrysiak.

Po przywitaniu uczestników przez Dyrektora Domu Kultury i zaproszonych gości uczestnicy wysłuchali krótkiej pogadanki na temat autyzmu, wygłoszonej przez Panią Barbarę Olasiewicz Gilewską. Niespodzianką był występ znanego iluzjonisty Macieja Pola, któremu towarzyszyła Izabela Pol. Artyści wprowadzili widownię nieomal w trans - podziwowi, zachwytom, gromkim brawom i okrzykom nie było końca. Do zabawy w magię wciągnieci zostali dorośli i dzieci.

Rozstrzygnięto również ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych pod hasłem OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W ŻYCIU CODZIENNYM. Komisja oceniająca miała piekielnie trudne zadanie - nadesłano 126 wspaniałych prac ze szkół podstawowych w Łęczycy i Topoli Królewskiej. Po burzliwych obradach Komisja przyznała aż 40 nagród. Dziękujemy członkom Komisji, którzy podjęli sie tej arcytrudnej oceny prac - Paniom Karolinie Kantyce, Joannie Aninowskiej, Ewie Chodkiewicz i Oldze Kurowskiej.

Po imponującym koncercie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, na który składały się kanapki ze zdrowej żywności, owoce, ciasto i napoje. Po posiłku cała wesoła i kolorowa gromadka wzięła udział w konkursach i zabawach, prowadzonych przez instruktorów Domu Kultury. Były więc zabawy z ogromną kolorową i okrągłą chustą, było malowanie twarzy, układanie tzw. mandeli (sprawdźcie w internecie, co to takiego ;-)). Nie zabrakło konkursów sprawnościowych - był bieg w kaskach, zabawy z paletkami do tenisa i jajkiem, a także wyścigi z kolorowymi piłeczkami. Podobała się również zabawa w magiczne pudełko, które zawierało różne śmieszne zadania do wykonania.

Sądząc po roześmianych buziach uczestników zabawa była przednia i wszyscy z zdowoleniem wracali do szkół i domów.


Impreza w obiektywie Marty Jeżakowskiej - tutaj.

Podziękowania za pomoc i życzliwość dla:
Pani Katarzyna Andrysiak - pomysłodawca imprezy,
Pan Andrzej Borucki, Dyrektor Muzeum w Łęczycy,
Zakład Budżetowy ZIELEŃ MIEJSKA,
Liga Obrony Kraju,
Pan Paweł Kurczewski, Radny Rady Miasta,
Pani Barbnara Olasiewicz Gilewska, pedagog, terapeuta,
Artyści - Pan Maciej Pol i Pani Izabela Pol,
oraz wszyscy, których nie sposób wymienić.

Ruszają kolejne projekty

Po udanym starcie warsztatów wikliniarskich i florystycznych czeka nas inauguracja kolejnych inicjatyw. Wkrótce rozpoczną się warsztaty tworzenia biżuterii metodą sutasz. Pierwsze spotkanie odbędzie się 10 października 2015 o godz. 10 w Domu Kultury w Łęczycy.
Zapraszamy do wzięcia udziału. Zapisy w sekretariacie Domu Kultury lub pod telefonem 247210349. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA! info na plakacie poniżej.


29 września, we wtorek, zapraszamy na piknik integracyjny na zamku w Łęczycy. Szczegóły na plakacie poniżej.Natomiast 7 listopada odbędzie się Regionalny Konkurs Interpretacji Muzycznej. Konkurs adresowany jest do indywidualnych muzyków, którzy pragną zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. Więcej informacji w regulaminie, który można pobrać tutaj.
Start pierwszych inicjatyw

Rozpoczęła się realizacja wybranych inicjatyw. Podczas plenerowej imprezy ŁĘCZYCA W BARWACH JESIENI odbyły się warsztaty florystyczne (pierwsze spotkanie) i warsztaty wikliniarskie i chemiczno-magiczne. Obydwa przedsięwzięcia cieszyły sie dużym zainteresowaniem. Wzięła w nich udział duża grupa Łęczycan.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj.
Podsumowanie I etapu programu

Informujemy, że 7 września o godz. 17.oo w naszej placówce odbyło się uroczyste podpisanie umów z inicjatorami najlepszych wniosków, wytypowqanych w ramach programu "Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne". Oprócz autorów najlepszych wniosków zaproszeni zostali Burmistrz Miasta Łęczyca i Radni Rady Miasta. Podczas spotkania Dyrektor Domu Kultury, Pani Olga Kurowska, dokonała podsumowania pierwszego etapu wniosku. Następnie omówmiła przebieg rekrutacji wniosków, po czym nastąpiło podpisanie umów z projektodawcami najlepszych wniosków. Burmistrz Miasta, Pan Krzysztof Lipiński, z uznaniem wypowiadał się o pracy nad przebiegiem wniosku.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj.

Rozstrzygnięcie konkursu na inicjatywy lokalne

23 czerwca 2015 o godz. 11 odbyło się posiedzenie komisji kwalifikacyjnej. W skład komisji weszli:
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Łęczyca - Pani Marta Arkuszewska - Przewodnicząca Komisji.
Dyrektor Domu Kultury w Łęczycy - Pani Olga Kurowska - sekretarz Komisji.
Kustosz Muzeum w Łęczycy - Pani Anna Dłużewska
Nauczyciel ZSP nr 1 w Łęczycy - Pani Monika Borkowska
Radny Miasta Łęczyca, członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej - Pan Krzysztof Razik
Kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego - Pan Janusz Jankowski

Do konkursu zgłoszono 20 wniosków:
1. Grupa nieformalna Joanna Saganiak "Zaczarowany świat wikliny".
2. Grupa nieformalna Masrcin Tober "Róbmy swoje - lekcja z Wojciechem Młynarskim".
3. Maria Augustyniak "Biżuteria szyta na miarę".
4. Grupa nieformalna Renaty Kubiak "Łęczyckie czarcie historie".
5. Katarzyna Gasik "Sztuka bukietu".
6. Magdalena Stolińska "Drewniany chochlik".
7. Fundacja ANIOŁY DZIECIOM "Piknik integracyjny ZROZUMIEĆ AUTYZM I INNE FORMY NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY".
8. Wojskowe Koło Łowieckie nr 497 JENOT "Konkurs plastyczny ZWIERZĘTA NASZYCH LASÓW I PÓL"
9. Grupa nieformalna Izabeli Malesy "Warsztaty taneczne CEILIDTH DANCING".
10. Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej "Łęczyckie Zakłady Górnicze - historia niezapomniana".
11. Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Łęczyckiej "Tradycje kulinarne nie od święta".
12. Grupa nieformalna Violetty Rubiak "Świat czterech kultur religijnych".
13. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji SZKOLNA 4 "Kulturalnie przy Szkolnej 4 - BĄDŹMY RAZEM".
14. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Łęczycy "Plastyczne marzenia...".
15. Grupa nieformalna Adriana Okonia "I OGÓLNOPOLSKI MARATON ZUMBY W ŁĘCZYCY".
16. Ryszard Jan Osmoliński "Regionalny Konkurs Interpretacji Muzycznej dla Młodych Muzyków w Łęczycy WIRTUOZ 2015".
17. Aneta Pucek "Kreatywne ja".
18. Anna Kucharska "Łęczyckie impresje malarskie".
19. Mirosława Walczak "Zabawa formą".
20. Łęczycki Uniwersytet Trzeciego Wieku "Łęczyckie Warsztaty Artystyczne".

Spośród 20 zgłoszonych projektów Komisja wybrała 7 jej zdaniem najciekawszych i najlepszych inicjatyw. Poniżej lista zaakceptowanych wniosków:
1. Grupa nieformalna Joanna Saganiak "Zaczarowany świat wikliny".
2. Grupa nieformalna Marcin Tober "Róbmy swoje - lekcja z Wojciechem Młynarskim".
3. Katarzyna Gasik "Sztuka bukietu".
4. Maria Augustyniak "Biżuteria szyta na miarę".
5. Ryszard Jan Osmoliński "Regionalny Konkurs Interpretacji Muzycznej dla Młodych Muzyków w Łęczycy WIRTUOZ 2015".
6. Fundacja ANIOŁY DZIECIOM "Piknik integracyjny ZROZUMIEĆ AUTYZM I INNE FORMY NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY".
7. Grupa nieformalna Izabeli Malesy "Warsztaty taneczne CEILIDTH DANCING".

Dyrektor Domu Kultury w Łęczycy serdecznie dziekuje wszystkim autorom złożonych wniosków i gratuluje autorom inicjatyw, które zyskały akceptację Komisji. Pozostałe wnioski, pomimo braku akceptacji, będą wnikliwie rozpatrzone przez Dyrektora Domu Kultury w Łęczycy i w miarę skromnych możliwości i zdobywanych przez Dom Kultury środków postaramy się otoczyć te inicjatywy opieką i w przyszłości spróbować wspólnie je zrealizować. W niedługim czasie skontaktujemy się z autorami niezakwalifikowanych wniosków i porozmawiamy o współpracy.
Pierwszy etap realizacji programu został już zrealizowany. Były to badania socjologiczne, majace na celu określenie potencjału kulturotwórczego społeczności lokalnej miasta Łęczyca i odkrycie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych zainicjowanych w sposób nieformalny przez mieszkańców miasta Łęczyca. Badania te są niezbędne do dalszej realizacji programu.

Raport do wglądu tutaj.


W ramach pierwszego etapu odbyło sie również spotkanie typu FOCUS - czyli zogniskowany wywiad grupowy. Wzięli w nim udział animatorzy kultury z całego miasta - reprezentaci instytucji, szkół, urzędów, osoby indywidualne, zaproszone przez organizatorów. Wyniki tego spotkania zostały poddane wnikliwym badaniom socjologów i będą również pomocne podczas realizacji drugiej części programu. Powyżej możecie zapoznać się z wynikami badań. Poniżej zdjęcia z tego spotkania.18 marca 2015 odbyło się w naszej placówce szkolenie wolontariuszy, którzy działać będą w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pod nazwą "Dom Kultury + Inicjatywy lokalne", z którego nasza placówka uzyskała dofinansowanie. Ich zadaniem będzie pomoc podczas badań socjologicznych odbiorców kultury w naszym mieście. Na początku wezmą na siebie trudną rolę ankieterów, zbierających opinie mieszkańców na temat uczestnictwa w kulturze.

Zobaczcie zdjęcia - tutaj.


Podręczne linki

Info o imprezach:

Pozostałe imprezy , cykliczne i okolicznościowe znajdziecie w dziale "Imprezy".

Więcej informacji »


Zajęcia stałe:

Informacje o stałych zajęciach znajdziecie w dziale "Zajęcia stałe".

Więcej informacji »