Rozpoczęły się ferie

11 lutego 2019 zaprosiliśmy małych Łęczycan do udziału w zajęciach w ramach ferii. W tym roku tematem przewodnim jest Meksyk, jego kultura, obyczaje, zabawy itp.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od spotkania ze strażakami i policjantami, którzy rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie wypoczynku. Później rozpoczęliśmy z dziećmi zabawy w meksykańskim stylu. Była pirinola - czyli gra z bączkiem i fasolką, loteryjka - czyli meksykańskie bingo, "ślepa kura" - meksykańska ciuciubabka i wiele innych.
Dzieci wykonywały także latynoamerykańskie lustra, sombrera. Odwiedziły Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie wzięły udział w warsztatach. Stworzyliśmy również meksykańską plaże - dzieci bawiły się w różne gry i zabawy i piły egzotyczne napoje.
Następnie dzieci zapoznały się z tradycją meksykańskiego święta zmarłych, które w tamtej kulturze obchodzone jest w kolorowy i radosny sposób. Wykonywały różne przedmioty związane w tym tematem. Kolejne spotkanie poświęcone było meksykańskiej kuchni. Dzieci przygotowały słodką sałatkę meksykańską, burito i różne sosy do naczos.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Wyniki XI Otwartego Przeglądu Wokalnego "Mikrofon dla każdego"Jury po burzliwych naradach wydało następujący werdykt:
Grand Prix - nagroda Burmistrza Miasta Łęczyca, Pana Pawła Kuleszy - Michalina Gogola, Kutno.

Kategoria do 11 lat:
I miejsce - Zofia Buda, Poddębice;
II miejsce - Maja Belina, Jeżów;
III miejsce - Weronika Nockowska, Jeżów.
Wyróżnienia: Lena Osińska - Poddebice, Lena Kostrzewa - Łyszkowice

Kategoria 12 - 15 lat:
I miejsca nie przyznano.
II miejsce - Norbert Kuświk, Zduńska Wola;
III miejsce - Joanna Sędkowska, Jeżów;
Wyróżnienia: Aleksandra Olszewska - Rypin, Mateusz Warzywoda - Głowno.

Kategoria powyżej 16 lat:
I miejsce - Weronika Kołodziejczyk, Łowicz;
I miejsce - Patrycja Jakubiak, Domaniewice;
II miejsce - Justyna Tomczyńska, Łęczyca;
III miejsce - Patrycja Olczak, Łęczyca.
Wyróżnienia: Maja Ciesielska - Łowicz, Patrycja Kierzkowska - Jeżów.

Nagroda Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka - Kinga Koniarska.

Nagroda Radnej Sejmiku Wojewódzkiego, Pani Ilony Rafalskiej - Sandra Gołuńska.

Nagroda Dyrektora Domu Kutury w Łęczycy, Pani Olgi Kurowskiej - Natalia Kubel.

Sponsorami nagród byli: Pan Przemysław Błaszczyk - Senator RP, Pani Ilona Rafalska - Radna Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Paweł Kulesza - Burmistrz Miasta Łęczyca, Firma Farmaceutyczna HURTAP S.A., Pan Tomasz Antosiak - Restauracja Eat-Meat, Urząd Gimny w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Dom Kultury w Łęczycy.

Obejrzyjcie zdjęcia - tutaj
Kolejne sukcesy łęczyckich tancerzy

W dniach 5-8 stycznia tancerze Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego "Łęczycanie" oraz Grupy Tańca Nowoczesnego "Kie" wzięli udział w XVII Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie "Intershow" w Nowym Targu organizowanym przez Stowarzyszenie MEDEFIK z Ukrainy. W festiwalu brało udział 9 państw: Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś, Estonia, Łotwa, Niemcy, Bułgaria i Chiny. Przesłuchania odbyły się w dniu 5 stycznia. Nasze zespołu zaprezentowały 4 choreografie: 2 wiązanki tańców łowickich oraz 2 układy w technice modern pt. "W przyjaźni nadzieja" i "Czekając". Oba nasze zespoły zostały wybrane przez reżysera i zakwalifikowane do Koncertu Galowego, który odbył się w dniu 8 stycznia, co było już ogromnym wyróżnieniem. Po Koncercie Galowym było ogłoszenie wyników. Oba nasze zespoły zajęły w swych kategoriach tanecznych i wiekowych I miejsca. Wróciły z pucharami, dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz z zaproszeniem na festiwal w Bułgarii. Pobyt w górach uatrakcyjniły warsztaty z tańca współczesnego i ukraińskiego prowadzone przez polskich i zagranicznych jurorów tego konkursu oraz liczne próby, a także wycieczki.Ogromne gratulacje dla wszystkich tancerzy, którzy tak pięknie zaprezentowały nasze miasto.

Tekst i foto Katarzyna Korzeniewska-Killo

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Koncert laureatów

W niedzielne popołudnie 13 stycznia 2019 zaprosiliśmy Łęczycan na koncert kolęd i pastorałek, na którym wystąpili laureaci piątkowego konkursu. Licznie zgromadzona publiczność w skupieniu wysłuchała i oklaskiwała pieknych i często wzruszających interpretacji popularnych kolęd i pastorałek.
Koncert otworzyła swym występem Pani Ewa Olczak, łęczycka wykonawczyni, która zaprezentowała dwie piosenki o tematyce świątecznej.
Nagrody laureatom wręczali Burmistrz Miasta Łęczyca, Pan Paweł Kulesza, Z-ca Burmistrza Pan Wojciech Czaplij i ksiądz Sławomir Sobierajski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu - tutaj
Przegląd Kolęd i Pastorałek

W piątek 11 stycznia odbył się kolejny Przegląd Kolęd i Pastorałek. W konkursie wzięło udział ponad 60 wykonawców z terenu województwa łodzkiego.

Nagrody ufundowali: Pan Przemysław Błaszczyk - Senator RP, Ilona Rafalska - Radna Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Paweł Kulesza - Burmistrz Miasta Łęczyca, Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Jego Ekselencja Andrzej Franciszek Dziuba - Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej, Ks. Sławomir Sobierajski, Proboszcz Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, O. Leszek Walkiewicz Gwardian Kasztoru Ojców Bernardynów, Urząd Gminy w Łęczycy, Firma HURTAP, Dom Kultury w Łęczycy.

Poziom tegorocznego konkursu był wysoki, więc jury miało niezwykle trudne zadanie. Po owocnych obradach Jury wydało następujący werdykt:

WYNIKI IX PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK KATEGORIA do 11 lat
I miejsce Kacper Kita, Witonia - nagroda ufundowana przez Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka
II miejsce Agata Ciesielska, Łowicz
III miejsce Nadia Reguła, Pabianice
Wyróżnienia:
Zofia Buda Poddębice, Kornelia Kosicka Maja Belina Jeżów

KATEGORIA 12-15 lat
I miejsce Malwina Ciesielska, Łowicz - nagroda ufundowana przez Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka
II miejsce Norbert Kuświk, Zduńska Wola
III miejsce Natalia Medyńska, Poddębice
Wyróżnienia:
Antonina Jawor Zgierz, Julia Mańkowska Jeżów

KATEGORIA powyżej16 lat
I miejsce Magdalena Tomecka, Łowicz - nagroda ufundowana przez Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka
II miejsce Justyna Tomczyńska, Łęczyca
III miejsce Oliwia Bartnicka, Łęczyca
Wyróżnienie
Sandra Gołuńska, Łęczyca

NAGRODA BISKUPA DIECEZJI ŁOWICKIEJ ANDRZEJA FRANCISZKA DZIUBY
Natalia Kamińska, Topola Królewska

NAGRODA DZIEKANA ŁĘCZYCKIEGO SŁAWOMIRA SOBIERAJ SKUTEGO
Gabriela Samecka, Jeżów

NAGRODA GWARDIANA KLASZTORU O.O. BERNARDYNÓW LESZKA WALKIEWICZA
Karolina Cywka, Mieczysławów

NAGRODA BURMISTRZA MIASTA ŁĘCZYCA PAWŁA KULESZY
Wiktoria Kałuzska, Łęczyca

NAGRODA RADNEJ SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO ILONY RAFALSKIEJ
Julia Malicka, Dąbrowice

Tutaj - fotorelacja. Zapraszamy do obejrzenia. :-)
Wspólne działania DK i Kina Górnik

Dom Kultury w Łęczycy włączył się w inicjatywę Kina Górnik w Łęczycy, który realizuje program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. W naszym kinie prelekcje te prowadzi instruktor Domu Kultury w Łęczycy pani Magdalena Sas. Od października ubiegłego roku odbyło się już 6 spotkań, a kolejne będą w lutym, marcu i kwietniu.
Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programowš MEN. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "edukacja młodego widza".
Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w tym programie, wciąż można się zgłaszać. Szczegółowych informacji udziela Kino Górnik.Podręczne linki

Info o imprezach:

Pozostałe imprezy , cykliczne i okolicznościowe znajdziecie w dziale "Imprezy".

Więcej informacji »


Zajęcia stałe:

Informacje o stałych zajęciach znajdziecie w dziale "Zajęcia stałe".

Więcej informacji »