Łęczyckie Spotkania Teatralne 3

W piątek 18 października 2019 mieliśmy przyjemność obejrzeć kolejny spektakl w ramach Łęczyckich Spotkań teatralnych. Tym razem na deskach naszej sceny wystąpili aktorzy Adam Ferency, Anna Gajewska i Henryk Niebudek z przedstawieniem CUDOTWÓRCA. Jego autorem jest Brian Friel.
Spektakl był niezwykłym przeżyciem dla miłośników teatru - szczególnie tych, którzy w wydarzeniach teatralnych szukają nie tylko rozrywki. Wymagał od publiczności niezwykłej koncentraji i uwagi. Opowiadał historię miłości, przyjaźni, wędrówce, o więzach, które splatają nas ze sobą, czasem zbyt mocno. Bohaterowie opowiadają - każde ze swego punktu widzenia - tę samą historię...Zobaczcie fotorelacje - tutaj


Nowe spektakle Dziecięcego Teatru Wizji i RuchuTrwają próby do kolejnych spektakli Dziecięcego Teatru Wizji i Ruchu, który działa przy naszej placówce.
Dwie grupy teatralne pod opieką instruktora Olgi Kurowskiej przygotowuja się do nowych spektakli, które zaprezenowane zostaną niebawem łęczyckiej publiczności.Zobaczcie fotorelacje - tutaj


Kino GÓRNIK i Dom Kultury - nowe horyzonty edukacji filmowej

Dom Kultury w Łęczycy w tym roku ponownie włączył się w inicjatywę Kina Górnik w Łęczycy, który realizuje program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film.
Tegoroczne spotkania będą realizowane dla grup przedszkolaków z całego regionu w cyklu pt.: "Chodzę do kina" Każdy pokaz poprzedza prelekcja wprowadzająca dzieci w tematy podejmowane w danym filmie, a po seansie odbywa się także krótka zabawa. W naszym kinie prelekcje te prowadzi instruktor Domu Kultury w Łęczycy pani Magdalena Sas.
Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.
Wciąż jeszcze zapraszamy przedszkola do udziału w tym programie, wciąż można się zgłaszać. Szczegółowych informacji udziela Kino Górnik.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji -

Kolejny Jarmark za nami

Tegoroczne święto twórców ludowych odbyło się przy pięknej (choć wietrznej) jesiennej pogodzie. Rozpoczęliśmy jak zwykle przeglądem kapel ludowych, które bawiły publiczność aż do godziny 14. Następnie scenę wziął w posiadanie pochodzący z Lubina folkowo-rockowy zespół Świnka Halinka. Ich żywiołowy i energetyczny koncert był dobrym wstępem przed koncertem gwiazdy zespołu - popularnej grupy VOX.

W międzyczasie licznie zgromadzeni uczestnicy mogli oglądać wystawione na straganach przeróżne wyroby sztuki ludowej. Dzieci bawiły się w specjalnie zorganizowanym kąciku zabaw, gdzie nasi animatorzy zorganizowali im ciekawe zabawy i konkursy.
Dorośli natomiast brali udział w ciekawych i zabawnych konkursach - wartkie jadło (jedzenie śliwek na czas, rąbanie jabłek, picie kwasu chlebowego na czas, szukanie jajek w sianie i inne. Do zdobycia było wiele cennych nagród, ufundowanych przez Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe.

Imprezie towarzyszyły wystawy - "Święty od wody" - wystawa fotograficzno-rzeźbiarska i "Próba dialogu palety z dłutem" autorstwa Alicji Wysockiej i Jozefa Kowalczyka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Zdjęcia: Darek Marciniak i Dom Kultury w Łęczycy.

Dom Kultury w Łęczycy składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy Łęczyca w Barwach Jesieni sponsorom: PEC w Łęczycy, PGKiM w Łęczycy, Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Łęczyckiej, firmie HURTAP S.A. oraz Urzędowi Miasta Łęczyca i Starostwu Powiatowemu w Łęczycy. Dodatkowo dziękujemy także Jednostce Budżetowej Zieleń Miejska w Łęczycy, Tomaszowi Olczykowi i Straży Miejskiej w Łęczycy, Zakładowi Karnemu w Garbalinie, Muzeum w Łęczycy, Domowi Pomocy Społecznej w Łęczycy oraz panu Marcinowi Smakowskiemu.


W Dolinie Skrzatów

Dobra passa pogodowa trwa i dzięki temu kolejna wycieczka udała się znakomicie. W piątek 26 lipca wybraliśmy się z dzieciaczkami do Doliny Skrzatów w pobliskim Florentynowie. W tajemnicze dzieje skrzatów, które mają swoją genezę w mitologii słowiańskiej wprowadzili nas sympatyczni pracownicy Doliny. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów z życia codziennego skrzatów, wzięliśmy udział w warsztatach (tworzyliśmy laleczki-motanki) i zwiedziliśmy osobliwści Doliny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj


Przystanek III - osiedle Zachodnia

Dzięki wspaniałej pogodzie kolejny przystanek "Wakacji na kółkach z Domem Kultury" mógł odbyć się bez przeszkód w czwartek 25 lipca. Tym razem był to osiedlowy festyn słowiański.
Nasi najwierniejsi uczestnicy przybyli licznie - nawet z najdalszych zakątków Łęczycy (pozdrawiamy Wiktorię i Błażeja;-). Dzieci brały udział w tradycyjnych już zabawach i konkursach, poznawały stare słowiańskie obyczaje, a także musiały wykonać talizmany i przejść próby orientacji, bólu i celności. Były również postrzyżyny ;-). Na koniec odbyła się tradycyjna loteryjka.
Ze względu na przerwę urlopową kolejny festyn odbędzie się dopiero 13 sierpnia - tym razem na łęczyckim Zamku. Już Was serdecznie zapraszamy! Jednocześnie przypominamy o piątkowej wycieczce do Florentynowa, do Doliny Skrzatów. Zbiórka o godzinie 9.20.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj

Dziękujemy za fanty na loteryjkę, które otrzymaliśmy od Urzędu Miejskiego w Łęczycy i Starostwa Powiatowego. :-)
Specjalne podziękowania za nieocenioną pomoc kierujemy do Pana Janusza Muszyńskiego, Prezesa Zarządu PGKiM w Łęczycy i jego pracowników oraz dla Pana Sławomira Boczkowskiego, Prezesa Zarządu PEC w Łęczycy i pracowników. :-)


Przystanek II - osiedle Belwederska

We wtorek 16 lipca zaliczyliśmy drugi przystanek WAKACJI NA KÓŁKACH Z DOMEM KULTURY. Tym razem zatrzymaliśmy się na placu zabaw na osiedlu Belwederska za blokiem 39 przy ulicy Bitwy nad Bzurą. Pomimo nieciekawej pogody mali Łęczycanie nie zawiedli i licznie przybyli na festyn. Ze względu na bliskość łęczyckiego "morza" - czyli zalewu - festyn miał piracki charakter. Po przejściu różnych prób każdy uczestnik został mianowany na pirata. Później wszyscy brali udział wkonkursach i zabawach, w większości których używaliśmy wodę. Piraci szukali również ukrytego skarbu. Śmiechu było co niemiara. Na koniec zorganizowaliśmy tradycyjną loteryjkę, dzięki której każdy mały pirat zabrał do domu drobny upominek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj

Dziękujemy za fanty na loteryjkę, które otrzymaliśmy od Urzędu Miejskiego w Łęczycy i Starostwa Powiatowego. :-)
W imieniu dzieci dziękujemy również Zarządowi i pracownikom Spółdzielni Mieszkaniowej ŁĘCZYCANKA w Łęczycy za nieocenioną pomoc i życzliwość.


Baśniowe sady Klemensa


...i pierwsza wycieczka za nami. W piątek 12 lipca zabraliśmy dzieciaczki do Baśniowych Sadów Klemensa niedaleko Rawy. To miejsce okazało się gigantycznym placem zabaw, położonym w uroczym lesie. Zaliczyliśmy przejażdżkę kolejką, byliśmy w brzozowym labiryncie, kręciliśmy się na karuzeli. Było wiele atrakcji, a zakończyliśmy naszą wyprawę kąpielą w parku wodnym.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj


Wakacje na kółkach z Domem Kultury. Przystanek I - Park Miejski

Ruszyły wakacyjne festyny. Nasza placówka kolejny raz zaprasza małych i średnich Łęczycan na cykl wakacyjnych festynów, które odbywać się będą na łęczyckich osiedlach.
Rozpoczęliśmy we wtorek 9 lipca w Parku Miejskim. Niepewna pogoda spowdowała, że frekwencja nie zwalała z nóg, ale i tak bawiło się z nami kilkadziesiąt dzieciaków. Przygotowaliśmy podchody ekologiczne, wesołe zabawy i konkursy. Nagrodami były między innymi bilety na piątkową wycieczkę do Baśniowych Sadów Klemensa - miejsca obłędnych, szalonych zabaw. Festyn zakończyła tradycyjna loteryjka, w której każde dziecko wygrało nagrodę-niespodziankę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj

Dziękujemy za fanty na loteryjkę, które otrzymaliśmy od Urzędu Miejskiego w Łęczycy i Starostwa Powiatowego. :-)Spotkania z Modą

...i XXV Spotkania z Modą przeszły do historii.
W upalną niedzielę 30 czerwca 2019 do zmagań o główną nagrodę - ZŁOTY GUZIK BORUTY - przystąpili autorzy 18 kolekcji. Po ponad godzinnej prezentacji jury udało się na obrady. Publiczność mogła wtedy obejrzeć i wysłuchać koncert Oleny Szczepaniak - młodej wokalistki i skrzypaczki, której towarzyszył łęczycki muzyk Jacek Wenclewski.
Następnie wszyscy obejrzeli profesjonalną kolekcję Anny Lejpold i ANny Świątek.
I nadszedł kulminacyjny moment - ogłoszenie wyników. Jury zdecydowało, co następuje:

Grand Prix - Justyna Rożek
I miejsce - Agnieszka Szlaga
II miejsce - Aleksandra Majewska
III miejsce - Anna Hasiak.
Nagrodę Publiczności w wyniku głosowania otrzymała Aleksandra Owidzka 🙂

Wśród głosujących została rozlosowana nagroda - ufundowana przez Burmistrza Miasta Łęczyca. Zdobyła ją Pani E. Olejniczak. Gratulujemy!

Imprezie towarzyszył dwie ciekawe wystawy: "Kompozycje efemeryczne" Mariusza Łukawskiego i "Forma ubioru" autorstwa Doroty Sak i Anny Lejpod. Pierwszą można ogladać przez okres wakacji w sali wystawowej Domu Kultury, a drugą na zamkowej wieży.

Fotorelacja -
tutaj

Organizatorzy serdecznie dziękują:
- uczestnikom Konkursu;
- Jurorom;
- Sponsorom;
- Dyrektorowi Muzeum w Łęczycy;
- modelkom i modelom;
- autorom wystaw:
- Dyrektorowi Zakładu Budżetowego Zieleń Miejska
- Panu Przemysławowi Żmudowskiemu za prezentację kolekcji zabytkowych samochodów;
- i wszyskim, którzy udzielili wsparcia i pomocy.Kolejna nagroda dla Marcina Stańczyka

Miło nam poinformować, że bohater ostatniej edycji naszej imprezy OSOBOWOŚCI, Pan Marcin Stańczyk, otrzymał kolejną nagrodę. Szczegóły poniżej.

8 czerwca w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się Gala Grand Prix Komeda 2019, festiwalu filmowego im. Krzysztofa Komedy, który nagradza kompozytorów muzyki filmowej i poświęcony jest dziedzictwu Krzysztofa Komedy. Festiwal zgromadził światowe sławy kina oraz muzyki filmowej.
O Grand Prix walczyło siedmiu kompozytorów muzyki filmowej: Filip Míšek ("Fuga", reż. Agnieszka Smoczyńska), Antoni Komasa-Łazarkiewicz ("Kamerdyner", reż. Filip Bajon), Mikołaj Trzaska ("Kler", reż. Wojciech Smarzowski), Marcin Stańczyk ("Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna", reż. Borys Lankosz), Jerzy Rogiewicz ("Krew Boga", reż. Bartosz Konopka), Smolik ("Nina", reż. Olga Chajdas) oraz Daniel Bloom ("Słodki koniec dnia", reż. Jacek Borcuch).
Jury w składzie Sonia Bohosiewicz, Bartosz Chajdecki, Misia Furtak, Magdalena Grzebałkowska, Tomasz Lach – przewodniczący, Wojciech Mazolewski i Jan Kanty Pawluśkiewicz przyznało Grand Prix Komeda 2019 oraz 30 tys. zł Marcinowi Stańczykowi za muzykę do filmu ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reż. Borysa Lankosza. Nagrodę za całokształt Twórczości otrzymał Jan A.P. Kaczmarek. Nagroda Publiczności, decyzją widzów powędrowała do twórców filmu ,,Powrót” – reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz i kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Natomiast nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty, której pomysłodawczynią była Wanda Ziembicka-Has, otrzymał Bartosz Konopka, reżyser, który na festiwalu pokazał przedproemierowo swój najnowszy film – ,,Krew Boga”. Galę uświetnił koncert L.U.C. and Rebel Babel Film Orchestra.
Film Kobro / Strzemiński powstał w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza, łódzkim muzeum MS2 i towarzyszył wystawie K.Kobro i W. Strzemińskiego w Centre Pompidou w Paryżu. Następnie, wraz z wystawą, objechał Europę, aktualnie jest w Hadze. Obraz był też z sukcesem pokazywany na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, odbywającym się w maju w różnych miastach Europy Środkowej.
Niestety nie był jeszcze wyświetlany w Łodzi.
Jak wskazuje tytuł filmu, przedstawione wydarzenia nie są rzeczywistością, ale tworzą historię łódzkiej najsłynniejszej artystycznej pary międzywojnia. Występują Łukasz Simlat i Agata Buzek, którzy wcielają się nie tylko w tytułowe role, grają również postaci, których artyści nigdy nie spotkali, jak np. Włodzimierza Lenina i Fanny Kaplan, która targnęła się na jego życie, czy twórcę broni chemicznej, laureata Nagrody Nobla - Fritza Habera.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wręczenia nagrody - tutajNasze dzieci w Teatrze Magii w Warszawie

Z inicjatywy popularnego iluzjonisty, Macieja Pola, grupa dzieci, uczestników zajęć w naszej placówce, wyjechała do Warszawy na wycieczkę do teatru. Dzieci miały okazję odwiedzić Teatr "Lalka" w Pałacu Kultury i Nauki. Bilety wstępu na spektakl Teatru Magii Macieja Pola podarował dzieciom sam mistrz Maciej Pol.
Wszyscy uczestnicy zostali porwani w tajemiczy i dynamiczny świat magii. Niezwykłe tricki bawiły publiczność.
Oprócz wspaniałego pokazu iluzji na scenie teatru dzieci miały okazję zobaczyć i odwiedzić Pałac Kultury i Nauki, obejrzeć zaplecze teatru, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia z aktorami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutajDzień Dziecka z DK

W pogodny sobotni dzień nasi pracownicy przygotowali z okazji Dnia Dziecka blok zabaw i konkursów. Na wyznaczonym w parku miejscu dzieci wraz z rodzicami wciągnięci zostali w prawdziwą parkową dżunglę. Nie zabrakło mostów linowych, lian, był też słoń, który rozdawał słodycze, wodna siatkówka, wodna pinata. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach, gdzie otrzymywały słodkie nagrody, a także zabawki. Były również konkursy dla rodziców. Na koniec odbyła się bitwa wodna na gumowe pompki, co pozwoliło ochłodzić się uczesnikom

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Turniej Wiedzy o Regionie

4 czerwca 2019 odbył się finał VII Turieju Wiedzy o Regionie. Tym razem gościny udzielił nam Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku. W Turnieju wzięły udział dwie drużyny - Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku (opiekun Pani Anna Przybylak) i ZSMR w Piątku (opiekun Pan Krzysztof Wójcik). Pozostałe szkoły w mieście i powiecie nie odpowiedziały na zaproszenie.... Widać w Piątku nauczycielom chce się pracować z młodzieżą. Dziękujemy Wam!
W pierwszym etapie uczestnicy mieli za zadanie wykonać prezentację na temat "Rękodzieło ludowe w moim regionie". Obydwie ekipy przygotowały reportaż-wywiad z Panem Henrykiem Dębowskim, twórcą ludowym z Piątku.

Drugi i trzeci etap odbyły się 4 czerwca br. Rywalizujące drużyny miały za zadanie przebyć trasę Łęczyca - grodzisko Szwedzka Góra - Kolegiata w Tumie - skansen w Kwiatkówku. Po drodze na punktach kontrolnych uczestnicy odpowiadali na pytania.
Po dotarciu do Skansenu młodzież zwiedziła z przewodnikiem zagrodę chłopską, a następnie odbył się turniej wiedzowy na zasadzie testu.
Turniej zakończył się następująco:
I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku
II miejsce - Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło w wozowni w skansenie. Sponsorami nagród byli Starostwo Powiatowe w Łęczycy i Urząd Gminy w Łęczycy.

Organizatorzy serdecznie dziękują Panu Profesorowi Ryszardowi Grygielowi, Dyrektorowi Muzeum Archeologicznego i Etnnograficznego w Łodzi za udostępnienie terenu Skansenu na potrzeby Turnieju, Panu Henrykowi Pieczewskiemu z PTTK Oddział Łęczyca i Panu Januszowi Jankowskiemu ze Starostwa Powiatowego w Łęczycy.

Specjalne podziękowania kierujemy do pracowników Skansenu - Panów Wojciecha Bernasiaka i Andrzeja Adamczewskiego - za cierpliwość, nieocenioną pomoc i poczucie humoru... Dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny dla dzieci, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Temat konursu - "KOCIAKI, PSIAKI I INNE ZWIERZAKI W PORTRECIE". W konkursie wzięło udział 58 uczestników.
Jury miało niezwykle trudny orzech do zgryzienia. Po długich i burzliwych naradach członkowie komisji oceniającej zdecydowali, co następuje:
I miejsce - Jan Sobczak, Emil Stelmaszewski, Weronika Stępniak, Hania Marciniak, Maria Staniszewska.

II miejsce - Bartosz Witkowski, Julia Kaźmierczak, Michał Pawłowski.

III miejsce - Gabrysia Olczyk, Zuzia Kurek, Magda Wojno.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w Parku Miejskim w Łęczycy. Sponsorem nagród był Dom Kultuy w Łęczycy.

Turniej Wiedzy o Kulturze

29 maja obchodzimy Dzień Działacza Kultury. Co roku w tym dniu odbywa się Turniej Wiedzy o Kulturze, adresowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich.

Tegoroczna edycja zgromadziła cztery reprezentacje szkóŁ; SP w Mazewie, SP w Leźnicy Małej, SP nr 1 w Łęczycy i ZS im. J. Grodzkiej w Łęczycy. Według uczestników pytania konkursowe były dość trudne, ale wszyscy dawali jakoś radę.
Uczestnicy mieli do wykonania kilka zadań (między innymi przygotowanie krótkiego spektaklu teatrzyku kamischibai) oraz odpowiedzieć musieli na pytania testowe. Nie zabrakło również konkurencji sportowych czy rozwiązywania kalamburów.
W wyniku zmagań poszczególne ekipy zajęły następujące miejsca:
I miejsce - 44 pkt - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łęczycy; II miejsce - SP w Mazewie - 42 pkt - SP w Mazewie;
III miejsce - 40 pkt - ZS im.J. Grodzkiej;
IV miejsce - 32 pkt - SP w Leźnicy Małej. Sponsorami konkursu byli: Urząd Gminy w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj

"Nutki Złotej Jesieni"

WYNIKI X Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniora:

Przegląd odbył się 24 maja 2019 w Domu Kultury w Łęczycy. W przeglądzie wzięły udział zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, kapele ludowe i podwórkowe, kabarety i soliści. Łącznie wystąpiło około 200 osób w 26 różnych formacjach artystycznych.

W poszczególnych kategoriach Jury przyznało nagrody:
NAGRODA STAROSTY POWIATU ŁĘCZYCKIEGO
Szymon Mońka, Klub Seniora RADOŚĆ
NAGRODA BURMISTRZA MIASTA ŁĘCZYCA - Małgorzata Sejda oraz Zespół OKTAWA Nowe Ostrowy
NAGRODA Senatora RP Pana Przemysława Błaszczyka - Barbara Chęcielewska z KARUZELI CZASU oraz Mariusz Ambrożczyk Kabaret Bi-Ba-Bo Łódź

KATEGORIA ZESPOŁY WOKALNE I WOKALNO-INSTRUMENTALNE
I miejsce - Zespół Wokalny AKORD SDK Sierdz
II miejsce – Zespół Śpiewaczy Klubu Złotej Jesieni DK Łęczyca
III miejsce – Zespół Śpiewaczy RADOŚĆ, Klub Seniora "Radość" Łowicz

KATEGORIA SOLIŚCI
I miejsce – Maria Dzierżawska, Zduńska Wola
II miejsce - Henryka Sosnowska MDK Zduńska Wola
III miejsce – Tadeusz Magdziasz, GOK Łanięta
WYRÓŻNIENIA: Mieczysław Cichocki, GOK Bedlno i Stanisław Bagrowski, Góra św. Małgorzaty

I miejsce – OKOWITA, OK Leszczynek
II miejsce – Kapela Podwórkowa KROŚNIEWIACY, GCKSiR Krośniewice
III miejsce- Kapela Pana Tolka, Łęczyca

KATEGORIA KABARETY
I miejsce – Kabaret Bi-Ba-B0, Dom Literatury Łódź
II miejsce – Grupa Teatralna KARUZELA CZASU, Klub Seniora RAWKA Skierniewice
III miejsce - Kabaret MAGIA, Klub Seniora PRZYJAŹŃ Skierniewice

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutajKoncert przedwojennych szlagierów

Poniedziałek 20 maja 2019 okazał sie dniem, w którym odbyło się kolejne muzyczne wydarzenie w naszym mieście. Na deskach sceny Domu Kultury w Łęczycy gościliśmy trójkę artystów z Łodzi, którzy przedstawili muzyczną opowieść z lat międzywojennych, przedstawiając wiele przebojów z tego okresu.
"Powróćmy jak za dawnych lat" to muzyczna opowieść o miłości i perypetiach dwojga bohaterów - Ady i Stanisława, przedstawiona za pomocą najpopularniejszych szlagierów kinowych i kabaretowych z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Widzowie mogli wysłuchać między innymi piosenek "Ada - to nie wypada", tytułową "Powróćmy jak za dawnych lat", "Zimny drań", "Tango milonga" i wiele innych przebojów Hanki Ordonówny, Toli Mankiewiczówny, Aleksandra Żabczyńskiego, Eugeniusza Bodo i innych znanych wykonawców tamtych lat. Większość tych utworów publiczność śpiewała razem z wykonawcami.
Nie obyło się bez bisów. Owacje na stojąco, kwiaty, podziękowania - publiczność i organizatorzy zgotowali artystom gorące przyjęcie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj

Dyrektor Domu Kutury w Łęczycy serdecznie dziękuje Panu Zbigniewowi Pacurze za propozycję i zrealizowanie koncertu w naszym mieście.

Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Kolejny sukces tancerzy!

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca dały wiele radości naszym tancerzom. Chcąc uczcić tak bliskie nam święto Grupa Tańca Nowoczesnego "Kie" 26 kwietnia wzięła udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Lęborku, gdzie zaprezentowała swój najnowszy układ poświęcony dzieciom z domów dziecka. Choreografia ta już po raz drugi została nagrodzona I miejscem. Był to bardzo udany wyjazd. Tancerze mieli możliwość obejrzeć zespoły z innych regionów i byli bardzo mile przyjęci przez organizatorów festiwalu, na miejscu zostali zaproszeni na obiad i słodki poczęstunek. Poza tym wyjazd uatrakcyjnił 2-godzinny pobyt na plaży w Gdyni, gdzie tamtejsi plażowicze mogli podziwiać naszych tancerzy podczas próby na piasku. W tym dniu dopisała nam także pogoda, w Gdyni świeciło słońce i było 29 stopni. Wyjazd ten pozostanie na długo w naszej pamięci.OSOBOWOŚCI 2019

W sobotę 11 maja 2019 odbyła sie w naszej placówce kolejna edycja wydarzenia OSOBOWOŚCI. W tym roku naszym bohaterem był światowej sławy kompotzytor, Łęczycanin, Pan Marcin Stańczyk, zdobywca wielu prestiżowych nagród, między innymi. Prawnik, chórzysta FIlharmonii Łódzkiej, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi.
Spotkanie miało charakter luźnego wywiadu, w trakcie którego Pan Marcin odpowiadał na pytania, zadawane przez Panią Olgę Kurowską. Z rozmowy widzowie mogli sie dowiedzieć między innymi, skąd czerpie inspiracje do dwoich kompozycji, jak udaje mu sie pogodzić pracę zawodową z licznymi wyjazdami zagranicznymi, która z nagród jest dla niego najważniejsza, a także wiele ciekawostek i wspomnień.
Po wywiadzie uczestnicy mieli okazję spotkać sie z naszym bohaterem, porozmawiać, zadać pytania, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj

Dyrektor Domu Kultury w Łęczycy serdecznie dziękuje za pomoc Panu Maciejowi Matczakowi, Dyrektorowi Łęczyckiego Oddziału Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie oraz kadrze pedagogicznej i uczniom, Panu Markowi Szczepaniakowi, Dyrektorowi Środowiskowego Domu Samopomocy, Panu Adamowi Sasowi i Kapeli Łęczyckiej oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w realizację tego wydarzenia.
Wygrana małych aktorów

Z dumą informujemy, że Dziecięcy Teatr Wizji i Ruchu, działający przy Domu Kutury w Łęczycy zdobył I nagrodę w pierwszej edycji Wojewódzkiego Festiwalu Teatralnego w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to pierwszy udział grupy w przeglądzie konkursowym. Dotychczas mali aktorzy przgotowywali przedstawienia dla swoich rówieśników ze szkół i przedszkoli miasta i powiatu. Każdorazowo premiera w Teatrze jest wydarzeniem artystycznym. Scenariusze pisane są specjalnie na pracującą aktualnie grupę i są wynikiem dyskusji o tym, co członkowie zespołu chcieliby na scenie zaprezentować. Opiekunem grupy i autorką scenariuszy jest instruktor Olga Kurowska. Festiwal odbył sie w dniach 27-28 kwietnia 2019.

Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji tutajSeniorki górą!

25 kwietnia 2019 w Sieradzu odbył się Przegląd POPOŁUDNIE Z NOSTALGIĄ - VI edycja POWRÓĆMY DO PIĘKNA W SŁOWIE I MUZYCE Z LAT 80. Organizatorzy zaprosili do udziału Zespół Śpiewaczy Klubu Złotej Jesieni, który działa od lat w naszej placówce.
Nasze Panie podjęły wyzwanie i ruszyły na podbój sieradzkiej estrady. Decyzja o wyjeździe była strzałem w dziesiątkę - zespół zdobył Grand Prix Przeglądu! Przypomnijmy, że to nie pierwszy sukces - zespół regularnie otrzymuje nagrody w różnych konkursach i festiwalach. Opiekunem Pań jest instruktor Dariusz Kuś.

Cieszymy się razem z Wami, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!Uroczystość w Urzędzie Marszałkowskim

W poniedziałek 15 kwietna 2019, w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, odbyło się spotkanie autorów zadań, realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Dom Kultury w Łęczycy reprezentowała Dyrektor placówki, Pani Olga Kurowska, która otrzymała specjalny certyfikat, potwierdzający udział w projekcie.
Przypominamy, że sukces w programie Budżetu Obywatelskiego odniósł nasz pomysł zadania pod nazwą ŁĘCZYCKIE SPOTKANIA TEATRALNE, na które licznie głosowali mieszkańcy naszego miasta. Zadanie dotyczy organizacji cyklu jesiennych spotkań z teatrem - przedstawiać będziemy popularnych aktorów, którzy zaprezentują różńorodne spektakle.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli swoimi głosami nasz projekt.
Osiągnięcie małych aktorów

Miło nam poinformować o pierwszych osiągnięciach Dziecięcego Teatru Wizji i Ruchu. Nasi mali (i bardzo zdolni) aktorzy wraz z opiekunką, Panią Olgą Kurowską, zdecydowali się po raz pierwszy na zgoszenie swojego najnowszego przedstawienia A W NASZYM ŚWIECIE do udziału w Piotrkowskim Festiwalu Teatralnym, organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Otrzymaliśmy właśnie miłą wiadomość, że nasze dzieciaczki otrzymały nominację do występu na tym Fsetiwalu. GRATULUJEMY!

Cieszymy się razem z Wami i życzymy sukcesów!!!Sukcesy łęczyckich tancerzy

Marzec okazał się bardzo pracowitym miesiącem dla naszych łęczyckich zespołów tanecznych. To nie tylko premierowe występy, które odbyły się 30 marca na Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 3, w których uczestniczyło prawie 200 tancerzy, ale także wyróżnienie dla Grupy Tańca Nowoczesnego "Kie" zdobyte 2 marca na XII Zgierskich Spotkaniach Tanecznych "Drganiach Przestrzeni" w Zgierzu oraz bardzo udane występy 31 marca na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Ostródzie, z którego to Grupa Tańca Nowoczesnego "Kie" przywiozła I miejsce, Grupa Tańca Nowoczesnego "Malutkie Kie" przywiozła także I miejsce, a "Małe Kie" zdobyło II miejsce. Na festiwalu tym w kategorii 30+ debiutowali także rodzice tańczących dzieci, czyli "Old Kie", ich występ był przyjęty ogromnymi brawami i nagrodzony bardzo dobrym VI miejscem. Ogromne gratulacje dla wszystkich tancerzy.
Tekst i foto - K. Korzeniewska-Killo.
Otwarty konkurs taneczny "Mój jest ten kawałek podłogi"

Sobota 6 kwietnia 2019 była świętem tańca dla solistów i zespołów, które przyjechały do gościnnej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy z całego województwa. Kilkugodzinne zmagania taneczne zakończyły się po godzinie 17. W konkursie wzięło udział 75 solistów i zespoły.
Jury po obradach postanowiło, jak następuje:
Solista do 11 lat:
I Sandra Gałaj, Studio Tańca Alibi, Kutno;
II miejsce - Kornelia Czinar, Studio Tańca, Gimnastyki i Baletu, Andrespol;
III miejsce - Gabriela Lemieszek, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno;
Wyróżnienia: Katarzyna Andrzejewska, Studio Tańca Alibi, Kutno; Zuzanna Wilk, Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola; Lena Stasińska, Studio Tańca Alibi, Kutno

Solista 12-15 lat:
I miejsca - Oliwia Staniucha, Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola;
II miejsce - Julia Matusiak, Studio Tańca Alibi, Kutno;
III miejsce - Julia Miklas, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno.
Wyróżnienia: Zuzanna Olejnik, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno; Marta Góralska, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno; Julia Sujka, Studio Tańca, Gimnastyki i Baletu, Andrespol.

Kategoria powyżej 16 lat:
I miejsce - Weronika Jakubwiak, Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola;
II miejsce - Alicja Reurowicz, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno;
III miejsce - Aleksandra Dziecioł, Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola;
Wyróżónienia: Emilia Szydłowska, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno; Nina Stasiak Dom Kultury w Łęczycy; Bartłomiej Zimny, Grawitator GOK Strzelce.

Zespoły do 11 lat:
I miejsce - Wena II, Łaski Dom Kultury w Łasku;
II miejsce - Glamour, Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola;
III miejsce - DNA Kids, DNA Dance Studio, Łódź;
Wyróżnienia: Happy Feet, Studio Tańca Alibi, Kutno; Kalinka,Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola; Happy Feet Junior, Studio Tańca Alibi; Choberki, Gmina Grabica; Pulsik, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno.

Zespoły 12-15 lat:
I miejsce - Wena I, Łaski Dom Kultury w Łasku;
II miejsce - Fair Play, Studio Tańca Alibi, Kutno;
III miejsce - Mała Arabeska, SC(Puszka Pandory);
Wyróżnienia: Luzik, Street Dance Studio Joanny Gąsiorowskiej, Kutno; Screw Dreamers, MOK Pabianice; Mała Arabeska, Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola (Make it);

Zespoły powyżej 16 lat:
I miejsce - Alter Ego SDK SEM Zgierz;
II miejsce - Alibi, Studio Tańca Alibi, Kutno;
III miejsce - Arabeska, Studio Tańca Arabesque, Zduńska Wola.

Sponsorami imprezy byli - Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Burmistrz Miasta Łęczyca, Hurtap S.A., Reatauracja K2 i Dom Kultury w Łęczycy.

Dyrekcja Domu Kultury w Łęczycy serdecznie dziękuje Pani Wandzie Lepczak, Dyrektorowi Szkoły Podstowej nr 1 w Łęczycy za udostępnienie hali sportowej, a pracownikom hali, Panom Jurkowi i Mrianowi za życzliwośc i pomoc.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego


Eliminacje odbyły się 3 kwietnia 2019. Wzięło w nich udział 5 recytatorów z I LO w Łęczycy i ZSP nr 1 w Łęczycy.
Uczestnicy zmagali sie w dwóch kategoriach - Turniej Recytatorski i Turniej Poezji Śpiewanej. Repertuar był bardzo różnorodny, niekiedy trudny, ale uczestnicy dokładali starań, żeby wypaść jak najlepiej.
Jury po obradach postanowiło, jak następuje:
Turniej Recytatorski
I miejsca nie przyznano;
II miejsce - Dominika Żmudzińska I LO Łęczyca;
III miejsce - Michalina Grzelak, I LO Łęczyca;
III miejsce - Jakub Szymczak, I LO Łęczyca;

Turniej Poezji Śpiewanej
I miejsca nie przyznano;
II miejsce - Sandra Gołuńska, I LO Łęczyca;
III miejsce - Oliwia Bartnicka, ZSP nr 1 Łęczyca.

Sponsorami imprezy byli - Starostwo Powiatowe w Łęczycy i Dom Kultury w Łęczycy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
PREMIERY 2019 - cz. 2


30 marca 2019 odbyła się II część PREMIER - pokazu umiejętnści zespołów, działajacych przy naszej placówce. Gościnną halę sportową Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy opanowali tym razem tancerze. Swoje umiejętności prezentowały zespoły: Taneczna Akademia Brzdąca, Let`s Dance Junior, Let's Dance, sekcja gimnastyki tańcem raz zespoły folklorystyczne Mali Łęczycanie, Łęczycanie, Grupa baletowa, Malutkie Kie, Małe Kie, Kie i Old Kie. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała udane występy. Na koniec zaprosiliśmy wszystkich na pyszny tort.😁

Fotorelacja - tutaj

Serdecznie dziękujemy Panu Ryszardowi Ziarkowskiemu, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy za udostępnienie hali i wszechstronną pomoc w organizacji pokazu, a także obsłudze techniczcnej hali sportowej za pomoc i zaangażowanie.
Świąteczny kiermasz wielkanocny


W pogodną niedzielę 31 marca 2019 zaprosiliśmy twórców ludowych, którzy prezentowali swoje wytwory na kolejnym, wiosennym kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Artyści rozłożyli swoje kramy przed budynkiem Domu Kultury i wewnątrz, na sali widowiskowej. Łęczycanie dość licznie przybyli na kiermasz i mamy nadzieję, że zrobili udane zakupy 😁 Można było zobaczyć i kupić kolorowe palmy, pisanki, kraszanki, obrusy i inne przedmioty, związane z nadchodzącymi świętami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Powiatowe Konfrontacje Artystyczne Szkół

27 marca 2019 odbyły się zaległe, XXV Powiatowe Konfrontacje Artystyczne Szkół (edycja 2018). Wzięło w nich udział sześć szkół z terenu powiatu łęczyckiego - SP nr 4 Łęczyca, SP nr 3 Łęczyca, SP w Leźnicy Małej, SP w Piątku, SP w Topoli Królewskiej i ZSMR w Piątku.

Tematyka prezentowanych spektakli była bardzo różnorodna - od bajek po poważne, patriotyczne widowisko. Młodzi aktorzy bardzo angażowalii się podczas przedstawień i dawali z siebie maksimum swoich możliwości.

Jury, składające się z przedstawicieli poszczególnych szkół, miało niezwykle trudne zadanie. Po burzliwych obradach jury zadecydowało, jak następuje:
W kategorii młodsze klasy szkół podstawowych:
I miejsce - SP w Leźnicy Małej;
I miejsce - SP w Piątku;
II miejsce - SP nr 3 w Łęczycy;
III miejsce - SP nr 4 w Łęczycy.

W kategorii szkoły gimnazjalne i ponadpodstawowe:
I miejsce - SP w Topoli Królewskiej;
II miejsce - ZSMR w Piątku.

Sponsorami konkursu byli: Urząd Gminy w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Powitanie wiosny

Nieco wyprzedzając przybycie kalendarzowej wiosny, wspólnie z przedszkolakami i uczniami łęczyckich szkół i przedszkoli, w środę 20 marca 2019, wypędziliśmy zimę za morze. Delegacje dzieci przybyły na skwer przed Domem Kultury w towarzystwie wasnoręczne wykonanych kukieł Marzanny. Z wyciem syren i migającymi światłami zajechał wóz strażacki. Po krótkich prezentacjach piosenek i wierszyków wszystkie kukły zostały obficie polane wodą ze strażackiej sikawki. W ten sposób Marzanny zostały symbolicznie utopione.

Zima wypędzona😁 Wiosna powitana 😁 Za czynne, hałaśliwe i wesołe wypędzanie dziękujemy: Przedszkolu Nr 1, Przedszkolu Nr 2, SP Nr 1, SP Nr 3 oraz jak zwykle nieocenionym Strażakom z Komendy Powiatowej PSP z Łęczycy 😁

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Kolejne PREMIERY - cz. 1

...i minął rok. Za nami pierwsza część PREMIER - czyli pokazu umiejętności uczesników naszych zajęć. W sobotę 16 marca 2019 zaprezentowali się aktorzy Teatru Wizji i Ruchu. Mali aktorzy dali popis swoich umiejętności w przedstawieniu A W NASZYM ŚWIECIE... Gorące oklaski publiczności dały dzieciom wiele satysfakcji.
Kolejnym punktem był wernisaż wystawy ARTYSTYCZNE FANTAZJE. Wystawa prezentowała prace dzieci, które uczęszczają na zajęcia plastyczne i ceramiczne.
Pokaz zakończył popis wokalistów i instrumentalistów - gitarzystów i pianistów.

A potem nastąpił "słodki" finał. Rodzice i dzieci zaproszeni zostali na pyszny tort i słodki, dziecięcy szampan. Pełni wrażeń uczestnicy pokazu wrócii do domu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
XI Łęczyckie Mistrzostwa Ortografii

15 marca 2019 w naszej placówce odbyły się XI Łęczyckie Mistrzostwa Ortografii. Wzięło w nich udział 61 uczestników - uczniów i dorosłych. Dyktando przygotował wieloletni przyjaciel Domu Kultury w Łęczycy - pan Henryk Stokwiszewski.
Zdaniem uczestników dyktando nie było trudne, ale - jak się okozało - nikt nie napisał bez błędu.

W tym roku Mistrzem Ortografii została Alicja Szymczyk ze Szkoły Podstawowej w Witoni, która jednocześnie zdobyła tytuł Znawcy Ortografii w kategorii Uczniowie od 14 lat.
W kategorii Nauczyciele Znawcą Ortografii została pani Halina Andrzejczak, wieloletnia uczestniczka zmagań ortograficznych.
Znawcą Ortografii w kategorii Juniorzy został Michał Graczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy.
Natomiast pan Dariusz Kupisz otrzymał tytuł Znawcy Orografii w kategorii Ochotnicy. Pan Dariusz jest również wieloletnim uczestnikiem naszego dyktanda.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Powiatowy Przegląd Teatrzyków Językowych

W środę 13 marca 2019 gościliśmy na naszej scenie ekipy teatralne ze szkół powiatu łęczyckiego, które wzięły udział w XVIII Powiatowym przeglądzie Teatrzyków Językowych. Do przeglądu przystąpiły trzy szkoły - SP Piątek, SP Topola Królewska i LO Łęczyca.
Jury po długich i burzliwych obradach postanowiło, ze względu na wysoki poziom artystyczny i znakomity warsztat językowy, przyznać trzy równorzędne nagrody wszystkim szkołom biorącym udział w przeglądzie. Przyznano również nagrody dla najlepszych aktorów - otrzymali je Dominika Żmudzińska z I LO Łęczycy i Zuzanna Garus SSP w Piątku.

Sponsorami nagród był Urząd Gminy w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy i Dom Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Wystawa "Ceramika i ikona"

W sobotę 2 marca 2019 odbył się w naszej placówce wernisaż wystawy "Ceramika i ikona" Małgorzaty Górnej-Saniternik. Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, tkaniną unikatową ubiorem, ceramiką, rzeźbą oraz aranżacją wnętrz. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, pokazach mody.
Wystawa prezentowana w Domu Kultury to ceramika artystyczna użytkowa i ikony. Na wernisażu prae wzbudziły duże zainteresowanie. Wystawa czynna będzie codziennie w godzinach pracy placówki do 28 marca 2019.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Ferie w DK

11 lutego 2019 zaprosiliśmy małych Łęczycan do udziału w zajęciach w ramach ferii. W tym roku tematem przewodnim jest Meksyk, jego kultura, obyczaje, zabawy itp.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od spotkania ze strażakami i policjantami, którzy rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie wypoczynku. Później rozpoczęliśmy z dziećmi zabawy w meksykańskim stylu. Była pirinola - czyli gra z bączkiem i fasolką, loteryjka - czyli meksykańskie bingo, "ślepa kura" - meksykańska ciuciubabka i wiele innych.
Dzieci wykonywały także latynoamerykańskie lustra, sombrera. Odwiedziły Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie wzięły udział w warsztatach. Stworzyliśmy również meksykańską plaże - dzieci bawiły się w różne gry i zabawy i piły egzotyczne napoje.
Następnie dzieci zapoznały się z tradycją meksykańskiego święta zmarłych, które w tamtej kulturze obchodzone jest w kolorowy i radosny sposób. Wykonywały różne przedmioty związane w tym tematem. Kolejne spotkanie poświęcone było meksykańskiej kuchni. Dzieci przygotowały słodką sałatkę meksykańską, burito i różne sosy do naczos.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Wyniki XI Otwartego Przeglądu Wokalnego "Mikrofon dla każdego"Jury po burzliwych naradach wydało następujący werdykt:
Grand Prix - nagroda Burmistrza Miasta Łęczyca, Pana Pawła Kuleszy - Michalina Gogola, Kutno.

Kategoria do 11 lat:
I miejsce - Zofia Buda, Poddębice;
II miejsce - Maja Belina, Jeżów;
III miejsce - Weronika Nockowska, Jeżów.
Wyróżnienia: Lena Osińska - Poddebice, Lena Kostrzewa - Łyszkowice

Kategoria 12 - 15 lat:
I miejsca nie przyznano.
II miejsce - Norbert Kuświk, Zduńska Wola;
III miejsce - Joanna Sędkowska, Jeżów;
Wyróżnienia: Aleksandra Olszewska - Rypin, Mateusz Warzywoda - Głowno.

Kategoria powyżej 16 lat:
I miejsce - Weronika Kołodziejczyk, Łowicz;
I miejsce - Patrycja Jakubiak, Domaniewice;
II miejsce - Justyna Tomczyńska, Łęczyca;
III miejsce - Patrycja Olczak, Łęczyca.
Wyróżnienia: Maja Ciesielska - Łowicz, Patrycja Kierzkowska - Jeżów.

Nagroda Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka - Kinga Koniarska.

Nagroda Radnej Sejmiku Wojewódzkiego, Pani Ilony Rafalskiej - Sandra Gołuńska.

Nagroda Dyrektora Domu Kutury w Łęczycy, Pani Olgi Kurowskiej - Natalia Kubel.

Sponsorami nagród byli: Pan Przemysław Błaszczyk - Senator RP, Pani Ilona Rafalska - Radna Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Paweł Kulesza - Burmistrz Miasta Łęczyca, Firma Farmaceutyczna HURTAP S.A., Pan Tomasz Antosiak - Restauracja Eat-Meat, Urząd Gimny w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Dom Kultury w Łęczycy.

Obejrzyjcie zdjęcia - tutaj
Kolejne sukcesy łęczyckich tancerzy

W dniach 5-8 stycznia tancerze Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego "Łęczycanie" oraz Grupy Tańca Nowoczesnego "Kie" wzięli udział w XVII Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie "Intershow" w Nowym Targu organizowanym przez Stowarzyszenie MEDEFIK z Ukrainy. W festiwalu brało udział 9 państw: Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś, Estonia, Łotwa, Niemcy, Bułgaria i Chiny. Przesłuchania odbyły się w dniu 5 stycznia. Nasze zespołu zaprezentowały 4 choreografie: 2 wiązanki tańców łowickich oraz 2 układy w technice modern pt. "W przyjaźni nadzieja" i "Czekając". Oba nasze zespoły zostały wybrane przez reżysera i zakwalifikowane do Koncertu Galowego, który odbył się w dniu 8 stycznia, co było już ogromnym wyróżnieniem. Po Koncercie Galowym było ogłoszenie wyników. Oba nasze zespoły zajęły w swych kategoriach tanecznych i wiekowych I miejsca. Wróciły z pucharami, dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz z zaproszeniem na festiwal w Bułgarii. Pobyt w górach uatrakcyjniły warsztaty z tańca współczesnego i ukraińskiego prowadzone przez polskich i zagranicznych jurorów tego konkursu oraz liczne próby, a także wycieczki.Ogromne gratulacje dla wszystkich tancerzy, którzy tak pięknie zaprezentowały nasze miasto.

Tekst i foto Katarzyna Korzeniewska-Killo

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj
Koncert laureatów

W niedzielne popołudnie 13 stycznia 2019 zaprosiliśmy Łęczycan na koncert kolęd i pastorałek, na którym wystąpili laureaci piątkowego konkursu. Licznie zgromadzona publiczność w skupieniu wysłuchała i oklaskiwała pieknych i często wzruszających interpretacji popularnych kolęd i pastorałek.
Koncert otworzyła swym występem Pani Ewa Olczak, łęczycka wykonawczyni, która zaprezentowała dwie piosenki o tematyce świątecznej.
Nagrody laureatom wręczali Burmistrz Miasta Łęczyca, Pan Paweł Kulesza, Z-ca Burmistrza Pan Wojciech Czaplij i ksiądz Sławomir Sobierajski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu - tutaj
Przegląd Kolęd i Pastorałek

W piątek 11 stycznia odbył się kolejny Przegląd Kolęd i Pastorałek. W konkursie wzięło udział ponad 60 wykonawców z terenu województwa łodzkiego.

Nagrody ufundowali: Pan Przemysław Błaszczyk - Senator RP, Ilona Rafalska - Radna Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Paweł Kulesza - Burmistrz Miasta Łęczyca, Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Jego Ekselencja Andrzej Franciszek Dziuba - Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej, Ks. Sławomir Sobierajski, Proboszcz Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, O. Leszek Walkiewicz Gwardian Kasztoru Ojców Bernardynów, Urząd Gminy w Łęczycy, Firma HURTAP, Dom Kultury w Łęczycy.

Poziom tegorocznego konkursu był wysoki, więc jury miało niezwykle trudne zadanie. Po owocnych obradach Jury wydało następujący werdykt:

WYNIKI IX PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK KATEGORIA do 11 lat
I miejsce Kacper Kita, Witonia - nagroda ufundowana przez Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka
II miejsce Agata Ciesielska, Łowicz
III miejsce Nadia Reguła, Pabianice
Wyróżnienia:
Zofia Buda Poddębice, Kornelia Kosicka Maja Belina Jeżów

KATEGORIA 12-15 lat
I miejsce Malwina Ciesielska, Łowicz - nagroda ufundowana przez Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka
II miejsce Norbert Kuświk, Zduńska Wola
III miejsce Natalia Medyńska, Poddębice
Wyróżnienia:
Antonina Jawor Zgierz, Julia Mańkowska Jeżów

KATEGORIA powyżej16 lat
I miejsce Magdalena Tomecka, Łowicz - nagroda ufundowana przez Senatora RP, Pana Przemysława Błaszczyka
II miejsce Justyna Tomczyńska, Łęczyca
III miejsce Oliwia Bartnicka, Łęczyca
Wyróżnienie
Sandra Gołuńska, Łęczyca

NAGRODA BISKUPA DIECEZJI ŁOWICKIEJ ANDRZEJA FRANCISZKA DZIUBY
Natalia Kamińska, Topola Królewska

NAGRODA DZIEKANA ŁĘCZYCKIEGO SŁAWOMIRA SOBIERAJ SKUTEGO
Gabriela Samecka, Jeżów

NAGRODA GWARDIANA KLASZTORU O.O. BERNARDYNÓW LESZKA WALKIEWICZA
Karolina Cywka, Mieczysławów

NAGRODA BURMISTRZA MIASTA ŁĘCZYCA PAWŁA KULESZY
Wiktoria Kałuzska, Łęczyca

NAGRODA RADNEJ SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO ILONY RAFALSKIEJ
Julia Malicka, Dąbrowice

Tutaj - fotorelacja. Zapraszamy do obejrzenia. :-)
Wspólne działania DK i Kina Górnik

Dom Kultury w Łęczycy włączył się w inicjatywę Kina Górnik w Łęczycy, które realizuje program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. W naszym kinie prelekcje te prowadzi instruktor Domu Kultury w Łęczycy - filmoznawca - pani Magdalena Sas. Od października ubiegłego roku odbyło się już 6 spotkań, a kolejne będą w lutym, marcu i kwietniu.
Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programowš MEN. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "edukacja młodego widza".
Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w tym programie, wciąż można się zgłaszać. Szczegółowych informacji udziela Kino Górnik.Podręczne linki

Info o imprezach:

Pozostałe imprezy, cykliczne i okolicznościowe znajdziecie w dziale "Imprezy".

Więcej informacji »


Zajęcia stałe:

Informacje o stałych zajęciach znajdziecie w dziale "Zajęcia stałe".

Więcej informacji »