44. ŁĘCZYCA W BARWACH JESIENI 2023

You are currently viewing 44. ŁĘCZYCA W BARWACH JESIENI 2023

44 ŁĘCZYCA W BARWACH JESIENI

Coroczne największe ludowe święto w naszym regionie ubarwiło miniony weekend wielu Łęczycanom i przyjezdnym.
Wydarzenie wypełnilo najbliższe otoczenie Domu Kultury. Pod kasztanami w alejach Jana Pawła II swoje artystyczne rękodzieło prezentowało mnóstwo twórców ludowych, bogactwo ich sztuki najlepiej było zobaczyć na żywo, a teraz obejrzeć na zdjęciach.

Scena rozbrzmiewała dźwiękami muzyki ludowej – przez długich pięć godzin widzowi mogli posłuchać kapel i zespołów śpiewaczych. Wystąpili kapela „WITASZEWIACY” i Zespół Śpiewaczy„MAŁGORZAKI”, Kapela Tolka, Kapela Łęczycka, Zespół „Świniczanki” z Kapelą, Zespół Śpiewaczy Klubu Złotej Jesieni, Daszynianki oraz Zespół Śpiewaczy „Polesianki”. Nie brakowało także występów tanecznych, swoje układy tańca ludowego zaprezentowały Zespół Foklorystyczny „MALI ŁĘCZYCANIE” i Młodzieżowy Zespół Foklorystyczny „ŁĘCZYCANIE”. Swoim godzinnym koncertem publiczność wesoło bawił łęczycki zespół JUNIOR BAND, grający muzykę weselną i biesiadną. Po nich na scenie żywiołowo i z przytupem zaprezentowała się KAPELA GÓRALSKA HORA, która przyjechała do nas ze Szczyrku i porwała widzów góralskimi nutami HEJ! Gwiazdą wieczoru był znany aktor i piosenkarz Michał Milowicz – profesjonalnie wykonał min. piosenki Elvisa Presleya, Krzysztofa Krawczyka, a także utwory ze swojego repertuaru. Publiczność bawiła się świetnie, wspólnie śpiewając i tańcząc. Gromkie brawa były najlepszym dowodem na to, że wszystkie występy były świetną rozrywką.

Równolegle odbywały się ciekawe i śmieszne konkursy dla dorosłych: Wartkie jadło z miską kopytek, Wartkie picie z kwasem z kapusty, bicie piany na czas, rzut podkową, tracie marchewki na czas, rzut jabłkiem do fartuszka, waga dla siłaczy, zapinanie koszuli jedną ręką, wiązanie krawata na czas. Przed DK można było zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie na ludowej ściance, w folkowej stylizacji z rekwizytami ogrodniczymi otoczonymi włóczkowym graffiti. Rozstrzygnięte zostały także konkursy ogłoszonych wcześniej: Konkurs plastyczny dla dzieci „Jesienny ludek” i Konkurs kulinarny „Najlepszy swojski smalec”. Szczegóły w dalszej części relacji.

W strefie zabaw kręciło się Koło Fortuny z zadaniami i fantami, a najmłodsi mogli spróbować swoich sił i wygrać drobne nagrody w zabawach zręcznościowych – poszukać jajek w sianie, złowić kaczuszki, strącić piłeczki strumieniem wody czy rzucić koło na kapelusze. Trwały także warsztaty plastyczne „Młody twórca ludowy”. Dzieci mogą tworzyć własne oryginalne jesienne ramki, kolorowe wiatraczki oraz wspólnie utkać na wielkim krośnie dzieło sztuki z wykorzystaniem darów natury i innych materiałów, które udekorowało i wzbogaciło nasze święto.

W sobotę, 16 września, odbyły się dwa wernisaże wystaw: PASTELOWA AURA” – wystawa obrazów Romana Wrześkiewicza, artysty, który tworzy kilkoma technikami: suchego pastelu, akrylu, oleju, ołówka. Maluje pejzaże, portrety, abstrakcje. Pan Roman jest związany z Łęczycą, ukończył tu szkołę i uczęszczał na zajęcia plastyczne do DK. Drugi wernisaż wystawy to CYKL WSPÓLNYCH RYSUNKÓW I PLENERÓW EKSPERYMENTALNYCH wystawa Natalii Biernat i Remigiusza Szulca, to laureaci NAGRODY Domu Kultury w Łęczycy 40 edycji konkursu im. W. Strzemińskiego „Sztuki piękne 2023” organizowanego przez ASP w Łodzi. Obie wystawy będzie jeszcze można oglądać przez najbliższy miesiąc – zapraszamy.

Organizatorzy dziękują sponsorom, którymi byli:
Urząd Miasta Łęczyca
Starostwo Powiatowe w Łęczycy
Urząd Gminy Łęczyca
Klinika CUEVAS
Centrum Budowlane PATRIMEX
Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie
PGKiM w Łęczycy
PEC w Łęczycy

Dziękujemy także tym, którzy nam pomogli, a byli to:
Jednostka Budżetowa ZIELEŃ MIEJSKA przy Urzędzie Miasta Łęczyca
Muzeum w Łęczycy
Dyrektor ZS im. Jadwigi Grodzkiej Krzysztof Wójcik–  za zachęcenie  wolontariuszy oraz ich opiekunka pani Małgorzata Jabłońska.
Jadwiga Ponomarenko – za kwiaty
Straż Miejska w Łęczycy
Zakład Karny w Garbalinie

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim którzy byli z nami w ten weekend: twórcom, wystawcom, gościom, wykonawcom, widzom, uczestnikom konkursów i zabaw – bez Was nasza praca nie miałaby sensu 🙂

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Przemysława Marynowskiego. 

JESIENNE LUDKI – KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Plastyczne konkursy jak zwykle cieszą się wśród dzieci dużym powodzeniem, tym razem nie było inaczej. Swoje kolorowe dzieła zgłosiło aż 33 małych twórców. Przy wykorzystaniu jesiennych darów natury oraz swojej nieograniczonej wyobraźni stworzyli fantastyczne, ludziki, zwierzątka, stworki, a nawet całe scenki.
Jury w składzie:
Mirosława Żydek – artysta plastyk
Natalia Biernat – studentka Wydziału Wzornictwa ASP Łódź
Przemysław Marynowski – fotograf, pedagog

Wśród takiej ilości prac, Jury miało trudny wybór, który zakończył się następującym werdyktem :
I miejsce – Wiktoria Wroniecka
II miejsce – Karolina Nowicka
III miejsce – Lilianna Błachowicz

Wyróżnienia:
Tymon Kasprzak
Mikołaj Mamiński
Antonina Pawlak
Tomasz Andrysiak
Martyna Rzepkowska
Izabela Gatkowska
Antoni Witczak

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom – twórzcie dalej 🙂

Najlepszy Swojski Smalec wybrany!

Aż ośmiu miłośników gotowania i dobrego jedzenia wzięło udział w konkursie kulinarnym organizowanym w ramach wydarzenia Łęczyca w Barwach Jesieni.
Uczestnicy podzielili się z nami swoim autorskimi przepisami na przepyszny, oryginalny smalec i zaprezentowali swoje wyroby w naszym konkursie na NAJLEPSZY SWOJSKI SMALEC. Uznanie i podziw wzbudziły wszystkie kulinarne dzieła.

Jury, złożone ze „smalcowych” ekspertów, smakoszy i degustatorów, w składzie:
Ireneusz Stańczyk – V-ce Prezes Centralnego Łuku Turystycznego oraz restaurator
Radosław Buła – kierownik Kapeli Łęczyckiej, smakosz
Krzysztof Góralczyk – członek Kapeli Łęczyckiej, smakosz
Przemysław Podwysocki – członek Kapeli Łęczyckiej, smakosz

orzekło, co następuje:
I miejsce – Aniela Lawenda, Siemszyce
II miejsce – Monika Romaniak, KGW Gołocice
III miejsce – Kamila Kozłowska

Pozostali uczestnicy: Sylwia Organiściak, KGW Chorki, Piotr Lukman, KGW Topola Katowa, ZPEW – Szkoła Przysposabiająca do Pracy otrzymali dyplomy i nagrody za udział. Upominki dla laureatów i za udział ufundowało Starostwo Powiatowe w Łęczycy.

Bardzo dziękujemy uczestnikom za chęci, wkład pracy i kreatywność niezbędną do udziału w takim konkursie – jesteście wielcy 🙂

Dodaj komentarz